Spróbowanie fiołków w wypiekach chodziło za mną już od roku. Niestety w zeszłym roku się spóźniłam i zdążyły przekwitnąć. W tym roku się udało! Do wykorzystania kwiatów inspiruje mnie moja koleżanka Gosia - blogerka, która jest specjalistką od jadalnych kwiatów i chwastów (www.pinkcake.blox.pl). Kilka ważnych informacji przed pieczeniem: fiołki muszą pochodzić z czystego terenu (najlepiej bez psów, z dala od ulicy). Gdy zrywamy fiołki nie wolno zrywać wszystkich z danej kępki (jeśli chcemy by były tam również w następnym roku)! Powinniśmy sprawdzić czy fiołki pachną (mogą się zdarzyć lepsze i gorsze kępki - zawsze wybieramy te bardziej pachnące). Do jedzenia nadają się wszystkie rodzaje fiołków, jednak pamiętajcie, że muszą one dziko rosnąć - przypadkiem nie kupujcie fiołków w kwiaciarni! :)
Dla kogo:
- dla kwiatożerców
- dla tych, którzy mają dostęp do łączki z fiołkami wolnymi od zanieczyszczeń
- dla ciekawych nowych smaków
- 100g herbatników
- 55g masła
- 20g fiołków (miseczka)
- 40g cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
- 500g sera mascarpone
- 2 jajka
- 140g cukru pudru
- 120g śmietany 18%
- 1,5 łyżeczki skórki z cytryny
- 40ml soku z cytryny
- kilka sztuk świeżych fiołków (mogą być też fiołki karmelizowane) - opcjonalnie
Wykonanie ciasteczkowego spodu:
Rozpuszczamy masło. Herbatniki mielimy na "piasek" i dodajemy do nich rozpuszczony tłuszcz. Mieszamy, aż powstanie jednolita masa, którą wykładamy spód foremek Mocno wciskamy masę palcem, by porządnie się ubiła. Pieczemy 6-8 minut w temp. 180 stopni. Studzimy.
Wykonanie fiołków:
Fiołki obieramy z listków i łodyżek, delikatnie płuczemy wodą i suszymy ręcznikiem papierowym. Do miseczki wlewamy 2 łyżki soku z cytryny i dwa razy więcej cukru niż ważą fiołki (u mnie 20g fiołków na 40g cukru). Ucieramy fiołki z cukrem, aż masa stanie się wilgotna i fiołki puszczą sok. Nakładamy po łyżeczce masy fiołkowej na wystudzony spód ciasteczkowy.
Wykonanie masy serowej:
Wszystkie podane składniki zmiksować na gładką masę. Gotową masę wylewamy na fiołki i pieczemy ok. 30-40 minut (aż ser się całkowicie zetnie) w kąpieli wodnej w temperaturze 180 stopni. Ja swoje foremki włożyłam do prostokątnej blaszki i wlałam wody do połowy wysokości foremek. Po upieczeniu pozostawiamy serniczki w piekarniku do całkowitego wystudzenia. Bez kąpieli też się upieką tylko mogą być mniej wilgotne w smaku.
Z przepisu otrzymamy ok.10-12 sztuk mini serniczków (w zależności od wielkości foremek, jakie posiadamy).
Inspiracją dla mnie był przepis na sernik nowojorski z fiołkami, który znalazłam na pinkcake.blox.pl.
Smacznie :)
OdpowiedzUsuń