Ok, wiem, że jak zobaczysz składniki to złapiesz się za głowę i pomyślisz - "dziewczyna powariowała - tyle cukru", ale powiem Ci, że jestem zwolenniczką ograniczania cukru, ale w tym przepisie po prostu musisz zrobić wyjątek Robię tę żurawinę już trzeci rok z rzędu i jest wspaniała. Co ważne dzięki wysokiej zawartości cukru, w ogóle nie musisz jej pasteryzować! Dzięki czemu wszystkie wartości odżywcze żurawiny zostają, a nie uciekają nam podczas pasteryzowania. Oczywiście możesz zrobić tej żurawiny więcej - ja zazwyczaj robię z 2-3 kg i wtedy wsypuję tyle cukru, ile żurawiny (można nawet dać trochę więcej cukru niż żurawiny). Żurawinę robioną tym sposobem pokochaliśmy i gości na naszym stole już od 3 lat. Jest świetna do mięs, serów białych, jogurtów, oscypków i herbaty. Polecam gorąco! Przepis spod samiuśkich Tater :D
Dla kogo:
- dla fanów żurawiny
- dla tych, którzy chcą spróbować zrobić żurawinę bez pasteryzacji
- dla tych, którzy
- 1kg żurawiny
- 1kg cukru
Żurawinę rozsyp na tacy i przeglądnij - usuń listki czy gałązki, a także podgnite, czy zmiażdżone owoce. Żurawiny nie myj, gdyż potem ciężko ją dokładnie osuszyć i może to spowodować jej sfermentowanie. Żurawinę przetrzyj ręcznikiem papierowym, usuwając z niej ewentualne zabrudzenia. Żurawinę zmiel maszynką do mięsa (ja zazwyczaj mieliłam dwa razy, ale to zależy od tego jak duże cząstki owoców chcesz mieć). Zmieloną żurawinę wymieszaj dokładnie z cukrem (w proporcji 1:1) i odstaw w suche i chłodne miejsce na 3-4 dni. Codziennie mieszaj ją w naczyniu, tak by cały czas łączyła się z cukrem. Po tym czasie powlewaj ją do słoików i voila. Nie pasteryzuj, nic więcej nie rób. Cukier spowoduje, że żurawina się zakonserwuje i nie zepsuje!
Wykonanie w Thermomixie:
Żurawinę rozsyp na tacy i przeglądnij - usuń listki czy gałązki, a także podgnite, czy zmiażdżone owoce. Żurawiny nie myj, gdyż potem ciężko ją dokładnie osuszyć i może to spowodować jej sfermentowanie. Żurawinę przetrzyj ręcznikiem papierowym, usuwając z niej ewentualne zabrudzenia. Żurawinę wsyp do naczynia miksującego i zmiksuj 14 s. obrót 4,5. Zmieloną żurawinę wymieszaj dokładnie z cukrem (w proporcji 1:1) i odstaw w suche i chłodne miejsce na 3-4 dni. Codziennie mieszaj ją w naczyniu, tak by cały czas łączyła się z cukrem. Po tym czasie powlewaj ją do słoików i voila. Nie pasteryzuj, nic więcej nie rób. Cukier spowoduje, że żurawina się zakonserwuje i nie zepsuje!
ciekawe czy uda mi się kupić żurawinę? rzeczywiście sporo cukru ale zaryzykowałabym ��
OdpowiedzUsuńA czy mimo dużej ilości cukru jest lekko kwaśna? Taką lubimy najbardziej np. do smażonych serów. Mniam ☺
OdpowiedzUsuńTak! My tez jemy z grillowanymi oscypkami!
UsuńTak! My tez jemy z grillowanymi oscypkami!
UsuńAle to musi być pyszne! :)
OdpowiedzUsuńoj tak!
UsuńA jak mam zamrożoną żurawinę to uda mi się zrobić?
OdpowiedzUsuńna chłopski rozum myslę, że pewnie coś by z tego wyszło, ale jak to mowią ręki sobie nie dam uciąć, bo nigdy nie robiłam z mrożonej
UsuńCzytałam., że tak, nawet nie trzeba eozmrazac ,można od razu bledowac z cukrem.
UsuńJa dziś zrobiłam ,pycha .
Kiedy kupię większą ilość mrożę w kilku woreczkach i co jakiś czas wyjmuję porcję,blenduję ,łączę z cukrem i nigdy nie zepsuła się.
Usuńczy trzeba przechowywać w lodówce jak przeleje w słoiki?
OdpowiedzUsuńNie, ale zdecydowanie trzymac w chłodnym miejscu, bo zdarzylo nam sie, zw trzymane w cieple zaczely fermentowac. Na pewno w zimnej piwnicy powino byc ok
UsuńUuu a ja nie odczekałam tych 3-4 dni i odrazu po wymieszaniu z cukrem włożyłam w słoiczki. Mam nadzieję,że nie będzie się nic działo z nią.
OdpowiedzUsuńBędzie fermentować bo musi się odgazowac trzeba przetrzymać chociaż jeden dzień już kiedyś tak miałam pozdrawiam
Usuńczy mozna uzyc ksylitolu zamiast cukru ? czy wtedy uda sie bez pasteryzacji ?
OdpowiedzUsuń"Podbijam" pytanie - też chciałabym zrobić z ksylitolem.
Usuńniestety nie znam odpowiedzi na to pytanie, bo nie robiłam tego przepisu z ksylitolem
UsuńCukier działa tu jako konserwant. Ksylitol nie zabezpieczy żurawiny przed fermentacją
UsuńTeż chcę spróbować z ksylitolem i tu nie zgodzę się z przedmówcą, że ksylitol nie zabezpieczy przed fermentacją - wg moich doświadczeń zabezpieczy i to lepiej niż cukier. Robiłam dżemy niskosłodzone z pektyną gdzie w przepisie był 1 kg cukru na 2 kg owoców, dawałam 750 g i też działało a gdy zastąpiłam cukier 200g ksylitolu nadal było OK a ponadto owoce nie traciły koloru jak to bywa w przypadku cukru. Oczywiście te przetwory pasteryzowałam więc sytuacja trochę inna. Na korzyść ksylitolu działa to że nie jest pożywką dla drożdży więc fermentację alkoholową mamy z głowy, trzeba po prostu spóbować z małą ilością najlepiej w małych 100 g słoikach.
UsuńJest pyszna najlepszy jest cukier robię to od piętnastu lat
OdpowiedzUsuńNie jest łatwo uzbierać naturalnej w bagnie ale jest dużo lepsza od darmowej u nas kosztuje jakieś 16.19 zł za kilogram
OdpowiedzUsuńOd kilku lat przepuszczam przez maszynkę do mielenia,mieszam z cukrem 1:1.Pi włożeniu do słoiczków wlewam łyżeczkę spirytusu,podpalamy,szybko zakręcamy.Nigdy nie zepsuła się.Spróbujcie.
OdpowiedzUsuńA ja robię większe ilości na prostatę. Po umyciu przemrażam w zamrażarce i przemiełam w maszynce do mięsa zlewam do słoików, zakręcam i wynoszę do piwnicy. Nic się z nią nie dzieję. Skończyłem jeść w końcu maja. Kupiłem duże jagody zamrożonej i też przemieliłem,wyniosłem do piwnicy i zjadam do dziś 3 kopiaste łyżeczki na czczo na szklankę ciepłej przegotowanej wody jest OK. W tym roku będę wekować wlewając łyzeczkę spirytusu do słoika i szybko zapalając. Po otwarciu przechowuję w lodówce.
OdpowiedzUsuńTaki przepis mam od praprababci. Mówiło się na to "mrozy".
OdpowiedzUsuńJa robię tak z dobre 20 lat,ale mieszam od razu aż się cukier rozpuści i do słoiczków.I naprawdę nigdy mi się pleśń nie pokazała.Za to na przeziębienie super lekarstwo i zimą do herbatki.
OdpowiedzUsuńTak przygotowaną ,żurawine na surowo pasteryzuje jedna łyżeczka spirytusu . Żurawinę wlewam do słoiczka bania wylewam łyżeczkę spirytusu i szybko zamykam pokrywką płonący słoiczek przewracam do góry dnem i zostawiam a kilka godzin . Niektóre skoczki mam od 3 lat i żaden się nie zepsół .
OdpowiedzUsuńWitam a ja umyłam żurawinowe przed mieleniem i niewiem czy dobrze osuszyłam już jest wymieszana z cukrem czy aby nie sfermentuje?
OdpowiedzUsuńJa też wymyłam i wysuszyłam na zewnątrz, w cieniu. Suchą przepuściłam przez maszynkę do mięsa i wymieszałam z cukrem. Czy na 10 litrów żurawiny świeżej 5 kg cukru wystarczy?
OdpowiedzUsuńPodobno 1 kg żurawiny to około 2,2 litra.