Przed rozpoczęciem pieczenia warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.
Mam nadzieję, że przyczynią się one do kulinarnego sukcesu!
O cieście:
- Przygotuj wcześniej wszystkie składniki – powinny być w temperaturze pokojowej. Jedyny wyjątek stanowi ciasto kruche (masło musi być zimne) i biszkopt (jajka mają być schłodzone).
- Mąkę zawsze przesiewaj. Dodaj do niej proszek do pieczenia (sodę) i zamieszaj. Dopiero taką mieszankę dodaj do ciasta.
- Nigdy nie dodawaj do ciasta więcej proszku czy sody niż w przepisie. Dodanie zbyt dużej ilości wcale nie pomoże, a w większości przypadków zaszkodzi!
- Metalową blaszkę do pieczenia zawsze wykładaj papierem do pieczenia lub smaruj masłem i obsyp mąką lub bułką tartą. Jeśli blaszka jest nieregularna i trudno ją wyłożyć papierem nasmaruj dokładnie jej każdy fragment masłem i obsyp bułką, zapobiegnie to przyklejeniu się części ciasta do formy. Blaszek sylikonowych nie musisz ani natłuszczać, ani wykładać papierem.
- Dobrze mieć w domu zamrożoną paczkę ciasta francuskiego. Nigdy nie wiadomo kiedy zjawią się niespodziewani goście.
- Najlepiej by mąka do ciasta była typu 450 lub 550. Typy 600 i 650 nadają się raczej do wypieku chleba.
- Dobrze jest przesiać cukier puder i kakao przez dodaniem do ciasta. Grudki bardzo trudno jest później rozetrzeć.
- Ciasto jest upieczone, gdy jest zarumienione, odstaje od brzegów foremki, a patyczek do niego włożony jest suchy (nie przyklejają się do niego grudki ciasta).
O jajkach:
- Białka, które zostaną po przygotowaniu niektórych ciast możesz zamrozić w zamrażarce. Dobra rada: zanim je zamrozisz napisz na woreczku niezmywalnym markerem ile białek się w nim znajduje.
- Zawsze myj jajka przed dodaniem ich do ciasta, a najlepiej sparz je wrzątkiem.
- Jajka wbijaj pojedynczo do osobnego naczynia na wypadek, gdyby któreś z nich było nieświeże.
- Podczas ubijania białek uważaj by nie wpadło do nich żółtko, wtedy białka dobrze się nie ubiją (lub w ogóle się nie ubiją). Podczas ubijania dodaj do białek szczyptę soli.
O bakaliach i owocach:
- Bakalie (rodzynki, żurawinę itp.) przed dodaniem do ciasta obtocz w mące lub bułce tartej. Dzięki temu nie opadną na dno foremki i zapobiegnie to zakalcowi.
- Rodzynki przed dodaniem do ciasta warto przeglądnąć (najlepiej sparzyć je wrzątkiem) sprawdzając czy nie ma w nich szypułek (które zdarzają się duże i twarde).
- Orzechy włoskie by nie zjełczały po obłupaniu trzymaj w lodówce. Dobra rada: przy łupaniu orzechów oddziel osobno połówki (mogą przydać się do dekoracji).
- Obrane i pokrojone jabłka skrop sokiem z cytryny by nie ciemniały.
- Do ciast z jabłkami staraj się używać jabłek, które najlepiej się „rozpiekają”, typu szara reneta, czy antonówka.
- Ser biały i mak zmiel dwu lub trzykrotnie przed dodaniem do ciasta.
- By rodzynki miały aromat i nie były suche można je wcześniej namoczyć w alkoholu np. w rumie.
Polecam również zapoznać się z moimi poradami dotyczącymi sernika, czyli jak upiec idealny sernik oraz z moim alfabetem cukiernika - składnikami, którym nie powinno zabraknąć w Waszej kuchni.
Dziękuję za rady, nie wiedziałam że białka można mrozić. A co z żółtkami??
OdpowiedzUsuńNiestety żółtek nie można mrozić. Należy je możliwie szybko wykorzystać :(. Ale zawsze można zjeść jajecznicę czy omlet w większą ilością żółtek, prawda? :) lub przygotować jakiś wypiek wymagający dodania samych żółtek :) Powodzenia w pieczeniu. Cieszę się, że jakaś rada się przydała :)
OdpowiedzUsuńŚwietne rady!
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że się przydały! Udanego pieczenia!
Usuń45 years old Research Nurse Estele Noddle, hailing from Haliburton enjoys watching movies like Americano and Beekeeping. Took a trip to Coffee Cultural Landscape of Colombia and drives a Ferrari 330 TRI/LM Spider. odwiedz strone internetowa
OdpowiedzUsuńFajne rady co do rodzynek, zamoczę w rumie
OdpowiedzUsuń